تبلیغات
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی - وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت کافی است
 
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی
We Provide Solutions for The Future Developement.
درباره وبلاگ


دریافت لوح تقدیر از سازمان ملل به عنوان مشاور فناوری اطلاعات سازمان در انتخابات برون مرزی سال 2004.

مدیر وبلاگ : علی سالخورده
نویسندگان
نظرسنجی
از کدامیک از آنتی ویروس های زیر استفاده میکنید و راضی هستید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
وزیر ارتباطات درباره‌ی قیمت بالای اینترنت در دانشگاه‌ها گفت: ما هدیه‌ای را ظرف روزهای اخیر به مجموعه دادیم و آن هم این بود كه هزینه‌های پهنای باند اینترنت را به میزان 20 درصد برای جاهایی كه مستقیما از شركت ارتباطات زیرساخت پهنای باند دریافت می‌كنند، كاهش دادیم و تقریبا همه‌ی اپراتورها پهنای باندشان را از زیرساخت می‌گیرند.

به گزارش خبرنگار ارتباطات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رضا تقی‌پور - وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات - اظهار كرد: ارائه‌ی این تخفیف برای شركت‌های ندا به این مشروط است كه مستنداتی به ما ارائه دهند كه این تخفیف را برای كاربرانشان ارائه می‌كنند، یعنی هر شركت ندا كه این تخفیف را برای كاربران نهایی‌اش اعمال و اجرایی كند، می‌تواند این تخفیف را از ما بگیرد.
او درباره افزایش سرعت اینترنت، با بیان این‌كه این موضوع به چند عامل بستگی دارد اظهار كرد: ما در حال توسعه‌ی ظرفیت بین‌المللی اینترنت هستیم و ظرف ماه گذشته این ظرفیت به دو برابر رسیده و ظرفیت داخلی هم به تدریج در استان‌ها یكی بعد از دیگری توسعه پیدا می‌كند.

وی ادامه داد: می‌توان گفت ما امروز در بعضی از استان‌ها مشكل ظرفیت و به تبع آن مشكل سرعت نیز نداریم و امیدواریم همان‌طور كه در برنامه‌ی پنجم توسعه پیش‌بینی می‌كردیم تا سه سال آینده این ظرفیت‌ها را در همه‌ی استان‌ها به صورت كامل و برای همه خدمات دولت الكترونیكی در اختیار همه كاربران و متقاضیان قرار دهیم.

وزیر ارتباطات هم‌چنین درباره‌ی حذف محدودیت سرعت 128 k اینترنت و این‌كه آیا برنامه‌ای برای حذف این محدودیت وجود دارد گفت: ما این محدودیت را همین الان هم در بسیاری از جاها مثل مراكز تحقیقاتی، دانشگاه‌ها، مراكز تجاری، بانك‌ها و جاهایی شبیه به این نداریم. آن چیزی كه نهادهای فرهنگی مقرر كردند این سرعت در حال حاضر پاسخ‌گوست.

سرعت اینترنت كافی است

او تاكید كرد: طبیعتا این سرعت برای بسیاری از كاربران خانگی پاسخگو است و زمانی كه كاربرد‌های جدید دیگری از طرف نهادهای فرهنگی تعریف شود، ما به تناسب آن از نظر زیرساخت‌های فنی این آمادگی را داریم كه ارتقاء دهیم.

عرضه سیم‌كارت اپراتور سوم قبل از پایان سال

تقی‌پور درباره‌ی زمان واگذاری سیم‌كارت‌های اپراتور سوم تلفن همراه گفت: تعهد دوستان طبق پروانه، 9 ماه بعد از فعال ‌شدن قرار‌داد است، ولی دوستان به ما قول دادند كه این 9 ماه را از همین الان كه پروانه به آن‌ها اعطا شده، حساب كنند؛ یعنی انشاء‌الله قبل از پایان سال جاری سیم‌كارت را بتوانیم به مردم عرضه كنیم.

سیم‌كارت‌ها قابلیت تماس تصویری دارند

به گفته او تماس تصویری به‌عنوان اولین خدمات پایه‌ی اپراتور سوم محسوب می‌شود و خدمات ارزش‌ افزوده دیگری نیز خواهد داشت و آن پهنای باند مورد نیاز برای خدمات دولت الكترونیكی و ارتباط با شبكه‌ی ملی اینترنت و دریافت خدمات بانكی و پرداختن به موضوعات پرداخت الكترونیكی در این شبكه به وفور قابل ارائه خواهد بود.

وی ادامه داد: حداكثر میزان مبلغی كه با عنوان سقف برای قیمت این سیم‌كارت‌ها در نظر گرفته شده 120 هزار تومان است كه البته اعتباری هم می‌تواند داشته باشد.

وزیر ارتباطات كه در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت اظهار كرد: الزامی در پروانه اپراتور سوم تلفن همراه‌ وجود ندارد كه حتما سرویس‌هایش را برروی گوشی‌های ساخت داخل ارائه دهد و مضافا این‌كه به نظر می‌رسد از نظر منطقی این كار سختی است كه ما همه‌ی كاربران را مجبور كنیم كه حتما از گوشی داخلی استفاده كنند.

تقی‌پور اظهار كرد: تكنولوژی‌های روز در پروانه اپراتور سوم وجود دارد، یعنی دوستان حداقل باید خدمات نسل سوم را ارائه دهند كه كلیاتش در پروانه تعریف شده و این‌كه از اپراتورهای بزرگ جهان استفاده كنند و از تجربیات آن‌ها منتفع شوند نیز وجود دارد و در پروانه مجاز است و به تعبیری می‌توان گفت دوستان با زمان‌بندی كه ارائه دادند باید از این اپراتورها و شركای بزرگ خارجی استفاده كنند كه بتوانند تعهداتشان را به‌موقع استفاده كنند.

مخابرات خصوصی هم در قبال ودایع مشتركان تعهد دارد

تقی‌پور هم‌چنین در پاسخ به این سوال كه تكلیف ودایع مشتركان مخابرات چه می‌شود و آیا با توجه به خصوصی ‌شدن این موضوع تغییراتی خواهد داشت گفت: ودایع همان‌طور كه از اسمش پیداست، ودیعه بوده و در اختیار شركت مخابرات ایران است و طبق شرایطی كه این شركت به فروش رفته، طبیعتا همان تعهداتی كه قبلا و در زمان دولتی‌ بودن به مردم داشت، همان تعهدات به مالك جدید منتقل شده و پابرجاست.

پیشنهاد افزایش تعرفه تلفن شفاهی مطرح شده است

وزیر ارتباطات هم‌چنین درباره بحث افزایش تعرفه‌ی مكالمات تلفن ثابت و این‌ كه آیا پیشنهادات مخابرات در این زمینه به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارسال شده گفت: دوستان به صورت شفاهی موضوعاتی را عنوان كرده‌اند ولی هنوز به ما چیزی ارسال نشده است، البته گزارشاتی را ارسال كردند، ولی این‌كه با جزئیات و مستندات طبق پروانه درخواست رسمی داشته باشند، هنوز به ما ارسال نشده است كه پیشنهادهایشان بعد از ارسال در كمیسیون بررسی شده و اعلام رسمی می‌شود.

او ادامه داد: البته با توجه به این ‌كه طی 6 تا 7 سال گذشته این تعرفه‌ها ثابت بوده و مقایسه‌ای كه ما با منطقه و در جهان در این زمینه انجام دادیم، تعرفه‌ی تلفن ثابت تقریبا جزء پایین‌ترین تعرفه‌های ما در مقایسه با آن‌ها به نظر می‌رسد. البته این موضوع به این بستگی دارند كه دوستان مستندات مالی‌شان را به ما ارائه دهند و كمیسیون تنظیم مقررات هم به این نتیجه برسد كه باید تعرفه‌ی جدیدی تصویب كند.

هدفمند‌سازی یارانه‌ها تاثیر مستقیم در مخابرات ندارد

تقی‌پور اظهار كرد: ما خوشبختانه در حوزه‌ی مخابرات تا به حال یارانه استفاده نمی‌كردیم، یعنی دولت چیزی مستقیم به نام یارانه پرداخت نمی‌كرد، بنابراین هدفمند‌سازی یارانه‌ها تاثیر مستقیم در این حوزه ندارد، اما اتفاقی كه افتاده این است كه دولت نباید با بحث خصوصی‌سازی طبق قانون اصل 44، برای اپراتور‌ها تكلیفی را معین كند كه كالا و خدماتی را به ضرر بفروشند و این بحثی است كه باید در كمیسیون تنظیم مقررات اثبات كنند كه قیمت تمام شده‌شان بیش از تعرفه‌ی فعلی است كه در آن صورت كمیسیون در این رابطه تصمیم‌گیری می‌كند.

شركت پست از تهران منتقل می‌شود

وی هم‌چنین در پاسخ به این سوال كه براساس مصوبه‌ی كارگروه انتقال سازمان‌های دولتی از تهران به شهرستان‌های اطراف اعلام شده كه قرار است شركت پست هم منتقل شود و با توجه به این‌كه تعداد زیادی كارمند در آن مشغول به كارند آیا این انتقال مشكلاتی برای كارمندان به وجود نخواهد آورد؟ گفت: نیاز است كه بسیاری از ادارات به‌ویژه دولتی و سازمان‌های این‌چنینی منتقل شوند كه به تعبیری با این كار توزیع منصفانه‌ی آن‌ها صورت گرفته و عدالت در توزیع رعایت می‌شود كه این تصمیم با این نیت گرفته شده است.

تقی‌پور افزود: طبیعتا ما از قبل در جریان كلی این برنامه‌ریزی بودیم و دوستان پست هم آمادگی‌های اولیه را دارند و جزئیات موضوع باید بررسی و طراحی شود كه انشاء‌الله با هماهنگی‌هایی كه با دولت محترم داریم، این كار صورت بگیرد.

وزیر ارتباطات درباره این كه در همایش روز ارتباطات مطرح شد كه رگولاتوری بعد از خصوصی‌سازی نسبت به شركت مخابرات نگاه تندی دارد، گفت: ما برداشتمان این نیست و می‌توان گفت امروز با وضعیت جدیدی در این حوزه روبه‌رو هستیم و طبیعتا سازوكارهای گذشته برای مدیریت آینده‌ی این حوزه كفایت نمی‌كند.

وی تصریح كرد: ما باید سازوكارهای جدید را برای اداره این‌ حوزه و با حضور نزدیك به صد‌درصدی بخش خصوصی و طبیعتا تجارب گذشته ارائه كنیم و نحوه‌ی مدیریت‌های گذشته برای این كار كافی نبوده و تجربیاتی كه ما به هر صورت در این دوره در حال به‌دست آوردن آن هستیم كمك بسیار زیادی به ما می‌كند تا در تنظیم روابط بین اپراتورها با یكدیگر، اپراتورها با دولت و اپراتورها با مردم روز‌به‌روز بتوانیم تصمیمات پخته‌تری را اتخاذ كنیم.

وزیر ارتباطات درباره‌ی برنامه‌های وزارت درباره شعار اتحادیه جهانی مخابرات گفت: ما به استقبال این شعار رفتیم با 6 حوزه‌ی راهبردی كه مشخص كردیم و از آغاز امسال نیز این كار را شروع كردیم كه توسعه‌ی این حوزه‌ها را كه چهار حوزه‌ی آن مشخصا توسعه‌ی فن‌آوری اطلاعات در حوزه‌ی خدمات الكترونیكی است یعنی دولت، بانكداری، تجارت، سلامت الكترونیك و رفاه و توسعه‌ی فرهنگی ایرانی - اسلامی در فضای مجازی است.

او در پایان تصریح كرد: این‌ها در اصل اجزایی از آن شعار هستند كه انشاء‌الله بتوانند درجهت این‌كه ما بتوانیم یك شهری را بسازیم كه با بهره‌گیری گسترده از فن‌آوری اطلاعات شهری با زندگی بهتر و راحت‌تر داشته باشیم.
نوع مطلب : تالار افتخارات دولت خدمت گذار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1389/03/1
علی سالخورده
1396/05/16 19:06
My partner and I stumbled over here coming from a different page and thought I should
check things out. I like what I see so now i'm following you.
Look forward to finding out about your web page for a second time.
1396/04/31 14:01
Hi to every , since I am actually eager of reading this blog's post to be updated on a regular basis.
It carries fastidious material.
1396/01/22 12:53
I was curious if you ever thought of changing the page layout of your
site? Its very well written; I love what youve got to say.

But maybe you could a little more in the way of
content so people could connect with it better. Youve got an awful lot
of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر