تبلیغات
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی - سرنوشت نامعلوم شبكه‌ ملی اینترنت با 566‌میلیارد تومان اعتبار
 
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی
We Provide Solutions for The Future Developement.
درباره وبلاگ


دریافت لوح تقدیر از سازمان ملل به عنوان مشاور فناوری اطلاعات سازمان در انتخابات برون مرزی سال 2004.

مدیر وبلاگ : علی سالخورده
نویسندگان
نظرسنجی
از کدامیک از آنتی ویروس های زیر استفاده میکنید و راضی هستید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبكه‌ ملی اینترنت عنوان طرحی است كه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر یك پروژه بزرگ نهاده است و هر چند وقت یك‌بار خبرهایی درباره نحوه اجرایی شدن آن منتشر می‌شود.
با وجود این بررسی‌ها نشان می‌دهدكه این طرح فاقد پشتوانه قانونی مجلس بوده و هیات وزیران بعد از عدم‌تصویب آن توسط مجلس راسا اقدام به تصویب بودجه هنگفتی معادل 566‌میلیارد تومان برای هزینه طرح طی مدت 3‌سال كرده است. عجیب‌تر اینكه حتی برخی از مدیران وزارت ارتباطات نیز درباره این طرح اظهارات ضد‌‌و‌نقیضی را مطرح كرده‌اند.
اخیرا رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت گفته شبكه ملی اینترنت، شبكه اصلی كشور است كه هسته مركزی این شبكه در زیرساخت قرار دارد كه با همكاری اپراتورها باید به سرعت ساماندهی شود. به گفته وی، برعكس برخی حوزه‌ها، حوزه ICT شاهد افزایش روز به روز تقاضاهاست و پاسخگویی به این همه تقاضا، نیاز به برنامه مشخص و تلاش مضاعف دارد.

این در حالی است كه وی در اواخر سال گذشته از راه‌اندازی شبكه ملی اینترنت از سال‌89 خبر داده و گفته بود كه طراحی اولیه شبكه ملی اینترنت تمام شده و در سال‌های آتی از نظر ظرفیت و پوشش شبكه ملی اینترنت كامل خواهد شد او با بیان اینكه ویژگی اصلی شبكه ملی اینترنت، دسترسی با سرعت بالا به اینترنت برای تمامی شهروندان ایرانی است، اظهار كرد: با آماده شدن شبكه ملی اینترنت، تمامی زیرساخت‌های خدماتی و الكترونیكی در طول برنامه پنجم توسعه تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

در همین حال به گفته اخوان، معاون وزیر و رئیس مركز تحقیقات مخابرات، شبكه‌ ملی اینترنت به‌عنوان كلیدی‌ترین و مهم‌ترین پروژه این وزارتخانه محسوب می‌شود و در چند سال آینده اكثر فعالیت‌ها بر پایه IP انجام خواهد شد و قرار است IP نقش اساسی‌ای بازی كند و بر این اساس پیشنهاد شبكه ملی اینترنت چند سالی است كه در كشور مطرح شده است.

اخوان اظهار كرد: آن چیزی كه در حال حاضر به‌عنوان شبكه پیگیری می‌شود، شبكه‌ای است در داخل كشور كه انواع ارتباطات را روی این شبكه خواهیم داشت و شامل صدا، ویدئو، دیتا و انواع دیگر سرویس‌هاست كه نشان می‌دهد شبكه‌ مخابرات كشور باید با شبكه‌ دیتا همگرا شود. همچنین مباحثی مثل IPTV در حال بحث و بررسی است كه امیدواریم بتوانیم در آینده‌ نزدیك این سرویس‌ها را روی شبكه ارائه دهیم.رئیس مركز تحقیقات مخابرات در ادامه با بیان اینكه یكی از دلایلی كه

ما را به سمت شبكه‌ ملی اینترنت سوق می‌دهد، بحث قیمت تمام شده است، گفت: انتظار داریم با اجرای این پروژه قیمت تمام شده برای مشتركان قابل كاهش باشد كه برای انجام این طرح با این وسعت نیازمندی‌های زیادی باید در داخل كشور تأمین شود.

بودجه شبكه

در زمستان‌1385 كه بحث لایحه بودجه سال‌86 مطرح شد، ابتدا بودجه‌ا‌ی 10‌‌میلیارد تومانی برای شبكه ملی اینترنت یا همان اینترنت ملی در كمیسیون صنایع و معادن تصویب شد اما در كمیسیون تلفیق به تصویب نرسید و به‌رغم اینكه این پیشنهاد كمیسیون صنایع و معادن بود و در لایحه دولت نیامده بود اما كمیسیون تلفیق به‌دلیل توجیه نبودن در مورد مفهوم اینترنت ملی آن را تصویب نكرد و لذا در صحن علنی مجلس نیز تصویب نشد.

با این حال چند ماه بعد هیات وزیران در خرداد سال‌86 برنامه‌های عملیاتی راه‌اندازی و بهره‌برداری این شبكه‌ را در سال‌های 86‌تا‌88 تصویب كرد كه براساس آن شركت مخابرات ایران و شركت‌های مخابراتی وابسته و شركت‌های مخابراتی استانی مجاز شدند در طول سال‌های 1386 تا 1388 تا مبلغ 5660‌میلیارد ریال از منابع داخلی خود جهت ایجاد شبكه ملی اینترنت سرمایه‌گذاری كنند.

چندی بعد نیز در تاریخ ۲۸‌مرداد ماه‌۱۳۸۶ شورای اقتصاد با درخواست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص سرمایه‌گذاری در طرح شبكه ملی دیتا به مبلغ 350میلیارد تومان موافقت كرد. این سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شركت سهامی فناوری اطلاعات و در چارچوب بند یك مصوبه هشتم خردادماه سال‌جاری هیات‌وزیران در ارتباط با شبكه ملی اینترنت انجام می‌شود.

مدت‌ها بعد از طرح عنوان اینترنت ملی به این پروژه و انتقاد كارشناسان و رسانه‌ها به آن، وزارت ارتباطات تصمیم گرفت نام آن را از اینترنت ملی به شبكه ملی اینترنت تغییر دهد. منتهی به جز افراد معدودی درون وزارتخانه مانند مهندس ریاضی، معاون فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات، كمتر كسی درباره ابعاد و مفهوم این طرح اطلاع دقیقی دارد. گاهی اوقات در این مدت خبرهایی مانند اتصال چند هزار مدرسه به اینترنت ملی منتشر شده و حتی رئیس‌جمهوری نیز در مراسمی سمبلیك در یك دبیرستان حاضر و سپس اعلام شد كه آن مدرسه به اینترنت ملی متصل شده است. پیگیری بعدی رسانه‌ها و مصاحبه با مدیر آن دبیرستان مشخص كرد كه آن مدرسه در واقع به اینترنت وصل شده است و چیزی به نام اینترنت ملی وجود خارجی ندارد!

اكنون حدود 3 سال از زمان تصویب این طرح گذشته و سرنوشت نهایی آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و وزارت ارتباطات هنوز گزارشی دقیق از وضعیت پیشرفت این پروژه به افكار عمومی ارائه نكرده است. اما به راستی این شبكه چه كاری قرار است انجام بدهد؟

اطلاعاتی درباره شبكه ملی اینترنت

تمام اطلاعاتی كه در جست‌وجوی خبرنگار همشهری در آرشیو 3‌ساله رسانه‌ها و اظهارات مقامات رسمی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره شبكه ملی اینترنت منتشر شده به این شرح است: این پروژه شامل 3بخش است كه یكی بخش پی‌بستر اصلی یا بك‌بون (Backbone) اصلی كشوری است كه توسط شركت ارتباطات زیرساخت در دست اقدام است و به‌نظر می‌رسد تا پایان سال‌89 عملیاتی شود كه استان‌ها و شهرستان‌های مهم را به یكدیگر مرتبط می‌كند و این كار با سرعت بالا انجام می‌شود و شبكه آن نیز از نوع IP است. بخش
” معنای شبكه ملی اینترنت این است كه از بستر اینترنت برای ارائه خدمات این شبكه استفاده می‌شود ولی الزاما این بستر آن شبكه اینترنت جهانی نیست. “
بعدی IDC یا مراكز داده ملی و استانی است كه روی مركز داده ملی هم در حال حاضر كار می‌شود كه RFP این پروژه تكمیل و پیمانكارش انتخاب شده است؛ این كار توسط شركت ارتباطات زیرساخت انجام شده است. بخش اصلی دیگر این پروژه شبكه‌های استانی است كه 2 نمونه از این شبكه‌های استانی در حال پیاده‌سازی بوده و اجرای بقیه‌ آن برعهده‌ اپراتورهای خصوصی است كه شبكه‌های استانی را اجرا كنند.

معنای شبكه ملی اینترنت این است كه از بستر اینترنت برای ارائه خدمات این شبكه استفاده می‌شود ولی الزاما این بستر آن شبكه اینترنت جهانی نیست. اجزای این شبكه در كشور موجود و ساماندهی و نهایی شدن طراحی آن در دست انجام است. در حال حاضر بخش‌هایی به‌صورت شبكه‌های منطقه‌ای در حال انجام است اما اینكه در سطح ملی بتوانیم ادعا كنیم ما شبكه ملی اینترنت داریم تصور می‌شود تا اواخر سال 89به وقوع بپیوندد.

پایلوت شبكه ملی اینترنت در كرمان و قم

سال گذشته معاون فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه‌اندازی شبكه ملی اینترنت خبر داد و گفت: پایلوت این پروژه در 2 استان قم و كرمان تا پایان سال‌88 به بهره‌برداری می‌رسد. در آینده نیاز به شبكه‌ای گسترده با پهنای باند زیاد داریم كه بتواند پروتكل‌های اینترنتی را پشتیبانی كند. وی افزود: این موضوع از 3‌سال قبل مطرح شد و درصدد تدوین برنامه‌ای شدیم كه بتوانیم در داخل كشور شبكه‌ای ایجاد كنیم كه به‌عنوان جزئی از شبكه جهانی اینترنت، ضمن آنكه تمام پروتكل‌های اینترنتی را تأمین می‌كند، بتواند در سطح ملی به شبكه جهانی اینترنت متصل شود. ریاضی پی بستر شبكه‌های استانی مترو اترنت، مراكز داده اینترنتی و مدیریت آدرس‌های IP را از بخش‌های شبكه ملی اینترنت ذكر كرد و اظهار داشت: این شبكه دارای یك backbone اصلی به نام شبكه ملی IP است كه در سطح كشور گسترده شده است و ارتباطات كلان میان استان‌ها و اپراتورها را تأمین می‌كند.

بخش دوم این شبكه شبكه‌های استانی با نام مترو اترنت‌های استانی است. این شبكه‌ها تحت پروتكل‌های اینترنتی هستند كه در استان از سوی مخابرات استان‌ها طراحی و پیاده‌سازی می‌شود. وی از اجرای پایلوت این پروژه در كرمان و قم خبر داد و اضافه كرد: پهنای باند این شبكه‌4/2 گیگابیت بر ثانیه است كه در سطح كشور بی‌نظیر است. به گفته وی با این پهنای باند می‌توان امكاناتی از قبیل ویدئو كنفرانس، ویدئو on demand، گیم‌نت و... را برای كاربران ایجاد كرد.

زمان راه‌اندازی: پایان سال‌88

عبدالمجید ریاضی، دبیر شورای‌عالی فناوری اطلاعات قبلا درباره شبكه ملی اینترنت گفته بود: اگر اعتبارات راه‌اندازی شبكه ملی به موقع تأمین شود و مشكلی از نظر اجرایی پیش نیاید، این شبكه تا پایان سال‌۱۳۸۸ تكمیل می‌شود. وی گفت: رئیس‌جمهوری هم تأكید دارد كه شبكه ملی اینترنت تا پایان كار دولت نهم به بهره‌برداری برسد. وی افزود: اگر قرار باشد شبكه ملی اینترنت تمامی نیازها و تقاضاها را در سطح شهرها و روستاها پوشش دهد، به ۱۰‌هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است. بخشی از این اعتبار در برنامه‌های شركت مخابرات، زیرساخت و فناوری اطلاعات دیده شده است.
نوع مطلب : تالار افتخارات دولت خدمت گذار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1389/01/24
علی سالخورده
1396/06/27 00:04
Wow! This blog looks exactly like my old
one! It's on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!
1396/06/3 10:40
Thank you, I've just been looking for info about this topic for ages and yours is the greatest I've discovered
so far. However, what in regards to the conclusion? Are you positive in regards to the
supply?
1396/05/17 16:03
What's up, all the time i used to check web site posts here early in the break of day, as i love
to find out more and more.
1396/04/12 20:15
Whats up very cool blog!! Guy .. Beautiful ..
Wonderful .. I will bookmark your site and take the feeds also?
I am happy to find so many helpful information here in the submit,
we want work out extra strategies on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
1396/02/13 18:13
You really make it seem so easy with your presentation but
I find this matter to be actually something that I think I would
never understand. It seems too complex and extremely broad for me.

I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!
1396/02/13 11:53
I've been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts
in this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately
stumbled upon this website. Studying this info So i'm happy
to express that I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly what
I needed. I such a lot undoubtedly will make sure to do
not fail to remember this web site and provides it a glance regularly.
1396/02/1 23:39
Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you might be a
great author. I will make certain to bookmark your blog
and may come back later in life. I want to encourage you continue your great job,
have a nice evening!
1396/01/27 02:42
Your style is unique compared to other folks I have read stuff from.
Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I'll just book mark this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر