تبلیغات
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی - رشد صد درصدی جرائم رایانه‌ای در کشور
 
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی
We Provide Solutions for The Future Developement.
درباره وبلاگ


دریافت لوح تقدیر از سازمان ملل به عنوان مشاور فناوری اطلاعات سازمان در انتخابات برون مرزی سال 2004.

مدیر وبلاگ : علی سالخورده
نویسندگان
نظرسنجی
از کدامیک از آنتی ویروس های زیر استفاده میکنید و راضی هستید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
بازار دیجیتال- برای هیچ کس پوشیده نیست که فناوری اطلاعات و ارتباطات تغییرات شگرفی را در زندگی بشر ایجاد کرده است، اما این تغییر و تحولات در کنار آسایش و آرمشی که برای انسان‌ها به دنبال داشته‌اند، مشکلاتی را نیز برای آن‌ها به بار آورده‌اند.
در واقع فناوری اطلاعات علاوه بر تغییر جوامع و انسان‌ها، تغییرات شگرفی در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه جرائم به دنبال داشته و می‌توان گفت که دستیابی به فناوری‌های جدید، فرصت‌های جدیدی را برای مجرمان پدید آورده است. جرم سایبر (جرمی که از طریق کامپیوتر و اینترنت رخ می‌دهد) در حال حاضر آنچنان در جوامع گسترش پیدا کرده است که دیگر کمتر کسی به جرم‌های سنتی توجهی نشان می‌دهد. همچنین ذکر این نکته نیز ضروری است که جرم سایبر معمولا عاری از خشونت و بیشتر دارای ماهیت اقتصادی است.

به گفته برخی کارشناسان این حوزه، جرائم اینترنتی در برخی کشورها به عنوان یک منبع پول‌ساز غیرمشروع از قاچاق مواد مخدر پیشی گرفته است و هر سه ثانیه، اطلاعات شخصی یک نفر در جهان به سرقت می‌رود.

در برخی کشورهای جهان ایمیل‌های جعلی، وب‌سایت‌های ساختگی و تبلیغات آنلاین برای فریب دادن کاربران به منظور برملا کردن اطلاعات شخصی مانند شماره کارت‌های اعتباری و... مورد استفاده قرار می‌گیرند و خلافکاران اینترنتی در بازار سیاه آنها را به بالاترین پیشنهاد می‌فروشند.
ایران نیز از این شرایط مستثنا نیست و شاید بتوان گفت که جرائم کامپیوتری در کشور ما روز به روز رو به گسترش است. برای صحت این ادعا نیز کافی است به آمارهایی که از سوی پلیس مبارزه با جرائم رایانه‌ای منتشر می‌شود توجه کنید. به گفته رییس مبارزه با جرائم رایانه‌ای ناجا طی 10 ماه امسال آمار تشکیل شده در حوزه جرائم رایانه ای 100 درصد افزایش داشته است.


افزایش جرائم رایانه‌ای در کشور

به گزارش ایسنا، در سال ۸۵ حدود ۷۹ پرونده در مورد جرائم رایانه‌ای به سیستم آگاهی کشور وارد شده که این آمار در سال ۸۶ به ۹۸ پرونده، در سال ۸۷، ۱۲۸ پرونده و در شش ماه اخیر به ۱۱۱ پرونده رسید. به این ترتیب می‌توان گفت هر سال چند درصد، میزان ورودی پرونده به آگاهی در این حوزه افزایش داشته و این آمار در شش ماه اخیر، به اندازه ۱۲ ماه سال گذشته بوده و نشان‌دهنده سیر صعودی تعداد پرونده‌های این حوزه است. اما به طور قطع این آمار واقعی جرایم رایانه‌ای در کشور در شرایطی که طبق برخی آمار تعداد کاربران اینترنت از هشت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سال ۸۴ به ۲۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در سال جاری رسیده و ضریب نفوذ ۳۵ درصدی اینترنت کشور را موجب شده است، نیست؛ مطلبی که رییس مبارزه با جرائم خاص رایانه‌ای پلیس آگاهی ناجا نیز آن را تصدیق می‌کند. مهرداد امیدی، رییس مبارزه با جرائم خاص رایانه‌ای پلیس آگاهی ناجا، با اشاره به تصویب قانون جرائم رایانه‌ای و مطرح شدن جرم‌های جدیدتر از افزایش 100 درصدی پرونده‌های جرائم رایانه‌ای در سال جاری خبر می‌دهد و می‌گوید: «طی 10 ماه امسال آمار پرونده‌های تشكیل شده در حوزه جرائم رایانه‌ای 100 درصد افزایش داشته است. ماموران پلیس در این مدت 50 درصد از پرونده‌های جرائم رایانه‌ای را كشف كردند كه میزان كشف این پرونده‌ها در 10ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییر چندانی نداشته است.»


وی سوءاستفاده از كارت‌های بانكی و هتك حیثیت افراد و نشر اكاذیب را به عنوان شایع‌ترین جرم‌ها در حوزه اینترنت معرفی می‌کند و می‌افزاید: «طی 10ماهه امسال سهم سوءاستفاده از كارت‌های بانكی 28 درصد و سهم هتك حیثیت افراد و نشر اكاذیب هم 28 درصد از این پرونده‌ها بود. همچنین نفوذ غیرمجاز به سیستم‌ها و داده‌های رایانه‌ای 10 درصد، كلاهبرداری‌های رایانه‌ای حدود 5درصد و كلاهبرداری از طریق ایمیل 2 درصد و همچنین سهم جعل رایانه‌ای كمتر از یك درصد طی 10‌ ماه امسال گزارش شده است.»

به گفته امیدی طی 11 ماه امسال حدود 100 نفر در رابطه با جرائم رایانه‌ای دستگیر شدند. وی با بیان این كه میانگین سنی مجرمان جرائم رایانه‌ای 18 تا 35سال است،‌ تصریح می‌کند که 83 درصد از مجرمان این جرائم بین 18 تا 35 سال، 13 درصد بالای 35 سال و 4 درصد از مجرمان هم زیر 18سال سن دارند.


عدم آموزش و فرهنگ‌سازی
به باور اکثر کارشناسان، ناآشنایی كاربران با ویژگی‌های فضای سایبر، بی‌توجهی و كم‌توجهی به امنیت فناوری اطلاعات از سوی كاربران و موسسات دولتی و خصوصی، افزایش میزان كاربری رایانه‌ای و بهره‌گیری از شبكه‌های رایانه‌ای، پیچیده‌تر شدن فعالیت‌های متخلفان و مجرمان فضای سایبر و فقدان همكاری‌های بین‌المللی در مقابله با جرائم رایانه‌ای از علل وقوع جرائم رایانه‌ای در كشور است.

آنچه مسلم است، یکی از چالش‌ها در این حوزه عدم آگاهی مردم از وجود این قوانین و چگونگی برخورد با این جرائم است. زیرا اکثر افرادی که به وسیله اینترنت مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند، به سبب ناآگاهی از روند رسیدگی به جرائم اینترنتی از شکایت علیه مجرمان منصرف شده‌اند. از این رو اطلاع‌رسانی در این زمینه امری ضروری به نظر می‌رسد.

در همین زمینه امیدی می‌گوید: «باتوجه به افزایش بانكداری الكترونیك و استفاده از كارت‌های بانكی همچنین انجام ثبت‌نام‌ از طریق كارت‌های بانكی و الكترونیكی، سوءاستفاده‌هایی در این رابطه از سوی افراد سودجو صورت می‌گیرد. متاسفانه مردم در حفظ و نگهداری كارت‌ها و رمزكارت‌های الكترونیكی خود بی‌دقت هستند به طوری كه گاهی مواقع با مراجعه به كافی‌نت‌ها رمز كارت خود را در اختیار افراد غریبه قرار می‌دهند و پس از آن ممكن است به وسیله رمز كارت‌ها از حساب آن‌ها سرقت‌هایی صورت‌گیرد.»

در کشور قوانین کافی و مناسبی در حوزه جرائم رایانه‌ای وجود دارد. همچنین این جرائم به نوعی در قانون مجازات اسلامی تعریف شده‌‌اند و قضات دادگاه‌ها با استناد از این قوانین حکم صادر می‌کنند.


سرهنگ امیدی مشکل این حوزه را ناآگاهی مردم از وجود این قوانین و چگونگی برخورد با این جرائم می‌داند و می‌افزاید: «اکثر افرادی که به وسیله اینترنت مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند به دلیل ناآگاهی از روند رسیدگی به جرائم اینترنتی در نیروی انتظامی کشور از شکایت علیه مجرمان منصرف شده‌اند.»

وی در ادامه به نحوه تشکیل پرونده جرائم رایانه‌ای اشاره می‌کند و اظهار می‌دارد که یکی از مسائلی که باید در کشور فرهنگ‌سازی شود، نحوه تشکیل پرونده جرائم رایانه‌ای در شهرها و استان‌ها است. عموم مردم که در این زمینه دچار مشکل شده‌‌اند، در تهران می‌توانند به معاونت مبارزه با جرائم خاص و رایانه‌ای و در مراکز استان‌ها به اداره مبارزه با جرائم خاص و رایانه‌ای مراجعه کنند. به باور کارشناسان، افزایش جرایم رایانه‌ای نیازمند توجه خاصی است؛ مردم باید در استفاده از فضای اینترنت و همچنین رایانه آگاهی‌های لازم را کسب کنند، مدیران و سازمان‌های مرتبط نیز باید زیرساخت‌ها و بسترهای لازم را توسعه داده و ایمن‌سازی کنند. گفته می‌شود که در این بین تنها پلیس وظیفه آگاهی و آموزش را ندارد، چرا که ارگان‌های دیگری همچون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بانک‌ها، دستگاه‌های اقتصادی و ... نیز در این زمینه باید وارد میدان شوند.
امیدی هرچند فعالیت‌های آموزشی در این زمینه برای کاربران را کند می‌داند، اما در این بین فعالیت‌های برخی ارگان‌ها از جمله بانک مرکزی را مفید می‌داند و می‌گوید: «بانک مرکزی از چند ماه پیش با استفاده از تبلیغات رسانه‌ای به شکل قابل توجه آموزش‌های مناسبی را در حوزه‌هایی چون بانکداری الکترونیکی، کارت بانک، حفظ رمز کارت بانک، نحوه رمزگذاری، پرداخت قبوض و... به کاربران ارائه کرده است.» وی در ادامه یادآور می‌شود که در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا واحدهای امداد اینترنتی به نام cert وجود دارد که با ایجاد پایگاه‌های اجتماعی اطلاعات جامع و کاملی در حوزه فناوری اطلاعات به کاربران ارائه می‌کنند. به گفته امیدی، در ایران نیز مرکز امدادی به نام آپا (مرکز آگاهی‌رسانی، پشتیبانی و امداد حوادث رایانه‌ای) برای کاهش جرائم رایانه‌ای و راهنمایی کاربران راه‌اندازی شده است که می‌تواند قدم بزرگی برای کاهش خسارت ناشی از جرائم رایانه‌ای در کشور باشد.
نوع مطلب : عمومی، تالار افتخارات دولت خدمت گذار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/12/20
علی سالخورده
1397/02/11 18:53
I need to to thank you for this good read!! I definitely
enjoyed every bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new stuff you post…
1396/06/27 07:49
It's the best time to make some plans for the future
and it is time to be happy. I have read this post and if
I could I want to suggest you some interesting things or suggestions.

Maybe you could write next articles referring to this article.
I desire to read more things about it!
1396/05/14 17:44
Heya i'm for the first time here. I came across
this board and I find It truly useful & it helped me out much.
I hope to give something back and aid others like you helped
me.
1396/04/11 14:29
Hey there, You have done an incredible job. I will definitely digg it and in my opinion suggest to my friends.
I'm sure they'll be benefited from this web site.
1396/02/13 12:15
I like looking through an article that will make
men and women think. Also, many thanks for permitting me to comment!
1396/01/25 05:43
With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
My website has a lot of completely unique content I've either written myself or outsourced but it
looks like a lot of it is popping it up all over
the internet without my permission. Do you know any methods to help protect against content from being ripped off?
I'd really appreciate it.
1388/12/20 20:01
درج اگهی استخدام
درج اگهی رایگان
اگهی برای وبمسترها فقط اگهی 90
کالا و خدمات خود را به رایگان معرفی نمایید
اگهی 90
www.agahi90.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر