تبلیغات
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی - وایمکس یا ADSL؟
 
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی
We Provide Solutions for The Future Developement.
درباره وبلاگ


دریافت لوح تقدیر از سازمان ملل به عنوان مشاور فناوری اطلاعات سازمان در انتخابات برون مرزی سال 2004.

مدیر وبلاگ : علی سالخورده
نویسندگان
نظرسنجی
از کدامیک از آنتی ویروس های زیر استفاده میکنید و راضی هستید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
این روزها بسیاری از شهروندان متوجه ارائه سرویس جدید وایمکس (اینترنت پرسرعت بی‌سیم) شده‌اند. هر چند این موضوع از نظر مردم یک فرصت جدید برای دستیابی به اینترنت به حساب می‌آید، اما نگرانی شرکت‌های ندا (خدمات‌دهندگان اینترنت پرسرعت) را هم دربر داشته است.

هم‌اکنون مزیت اصلی اینترنت وایمکس برای آن دسته از مشترکانی است که مراکز مخابراتی آنها امکان اتصال خطوط ADSL را فراهم نمی‌کند یا به دلایل دیگر امکان اتصال از این طریق را ندارند. با این حال بسیاری از شرکت‌هایی که پیش از این مجوز ارائه اینترنت را دریافت کرده‌‌اند این نگرانی را دارند كه شركت‌های ارائه دهنده وایمكس و مخابرات، سهم آنان را از این بازار رو به رشد کاهش دهند.
مشکلات فنی و قانونی
آنچه در حال حاضر ارائه سرویس وایمکس توسط چهار شرکت انتخاب شده را حساس كرده و مورد توجه قرار داده است، بحث بر سر قانونی بودن مزایده برگزار شده و در نظر گرفتن شرایط غیر اصولی برای 11 شرکت قدیمی فعال در حوزه اینترنت است.

اولین شخصی که جرقه غیرقانونی بودن مزایده برگزار شده و در نهایت انتخاب چهار شرکت به عنوان خدمات‌دهندگان سرویس وایمکس را زد، مسعود داوری‌نژاد، رییس اسبق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بود. وی در گفت‌وگویی با اشاره به دریافت حق پروانه از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت پرسرعت (شرکت‌های ندا) برای عرضه خدمات وایمکس اظهار داشته بود که برگزاری مزایده سازمان تنظیم مقررات برای ارائه خدمات وایمکس، با توجه به اینکه پروانه خدمات اینترنت پرسرعت شش سال پیش به شرکت‌های ندا داده شد، غیرقانونی است. در ادامه این اظهارات نیز روابط‌عمومی سازمان تنظیم مقرارت در واکنش به این اظهارات اعلام کرد که پروانه‌های وایمكس بر اساس مصوبه هیات وزیران و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به منظور ایجاد زمینه فعالیت جدید و حفظ منافع ملی صادر شده و کلیه موارد قانونی در آن رعایت شده است و این ادعا که مزایده مذکور غیرقانونی بوده، یک نظر شخصی و غیرحقوقی است. همچنین در این اطلاعیه اظهار شده بود که فناوری وایمکس دارای قابلیت‌های بسیار زیادی بوده و می‌تواند بستر مناسبی برای خدمات مختلف ایجاد کند که خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های ندا صرفا یکی از کاربردهای آن است و تخصیص این منابع با ارزش ملی بالا در انحصار شرکت‌های ندا تفکر و نظریه کاملا اشتباهی است.


با توجه به اظهارات مسوولان سازمان تنظیم مقررات در خصوص قانونی بودن این مزایده اما داوری نژاد همچنان بر این باور است که این مزایده و دریافت حق پروانه مجدد از شرکت‌های ندا کاملا غیرقانونی است، همچنین داوری‌نژاد پاسخ سازمان تنظیم را یک پاسخ رسمی و متعارف از سر انجام وظیفه اداری می‌داند تا طرح و بحث كارشناسی.

وی در ادامه تصریح می‌کند: «من به هیچ وجه معترض صدور پروانه‌های جدید از جمله وایمكس نبوده‌ام و اكنون نیز خواستار ابطال آن نیستم. به نظر من اهدای پروانه جدید بسیار هم خوب است و دولت برای ارائه پروانه جدید حق دارد؛ اما این حق را ندارد که پروانه‌ای را که ده سال گذشته در شرایطی به شرکت‌های ندا داده زیرپا بگذرد. در واقع سازمان نمی‌تواند به بهانه صدور پروانه‌های جدید، حقوق دارندگان پروانه‌های دیگر را به صورت یك جانبه لغو كند. آقایان هم حق دارند همان طور که ما زمانی این پروانه‌ها را ایجاد کردیم تغییراتی در این پروانه ایجاد کنند؛ اما نمی‌توانند به تعهدات ایجاد شده در پروانه قبلی عمل نكنند.»

وی در ادامه با اشاره به مفاد پروانه شرکت‌های ندا می‌افزاید: «در یکی از بندهای این پروانه به دارندگان پروانه اجازه داده شده تا خدمات خود را به صورت باسیم یا بی‌سیم بدون محدودیت در فناوری انتخابی برقرار كنند. به این ترتیب تحدید كردن موضوع پروانه به نوع خاصی از خدمات سیمی‌ یا نوع خاصی از انواع بی‌سیم به معنی نقض یك جانبه شرح خدمات است كه دارندگان پروانه ملزم به قبول آن نیستند و باید بگویم تحمیل آن امری خلاف پروانه و کاملا غیرقانونی است.» بنا بر اظهارات داوری نژاد حق پروانه در ابتدای کار برای شرکت‌های ندا صفر بود و به یکباره و بعد از گذشت چهار سال این حق پروانه به 30 میلیارد تومان می‌رسد که با این شرایط شرکت‌های خصوصی امکان سرمایه‌گذاری و ادمه حیات نخواهند داشت.

به اعتقاد مدیر سابق سازمان تنظیم مقررات، اعطای پروانه و برگزاری مزایده بیشتر برای جلب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این بازار است؛ اما با کارهایی که برخی مسوولان انجام می‌دهند این فضا کاملا متزلزل می‌شود و حاصل کار چیزی جز انحصار بازار توسط بخش دولتی نیست.
فارغ از دریافت حق مجدد پروانه از شرکت‌های ندا، گفته می‌شود که کل مدل ارائه شده برای پروانه‌دارای مشکل است؛ چراکه در حال حاضر مسوولان سازمان تنظیم مقررات به یک فناوری مجوز داده‌‌اند که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این کار کاملا غیراصولی است. ادعای این افراد برای چنین اظهار نظری نیز تغییر و تحولی است که در یک فناوری به وجود می‌آید. داوری‌نژاد با تصدیق این ادعا می‌گوید: «در حال حاضر فناوری که قرار است شرکت‌های برنده در مزایده اقدام به ارائه آن به کاربران کنند از دور خارج شده است. سال 2004 همزمان بود با ورود وایمکس D که مربوط به خدمات ثابت می‌شد همین فناوری بعد از 15 ماه جای خود را به وایمكس نوع E یا وایمكس متحرك داد. در واقع در حال حاضر دیگر کشوری برای وایمکس D تجهیزات درست نمی‌کند و این در حالی است که مسوولان تنظیم مقررات درخواست حق پروانه برای فناوری می‌کنند که از دور خارج شده است.» به گفته وی، هزینه‌ای که هم‌اکنون گرفته می‌شود تنها برای پروانه است؛ در حالی که در کنار هزینه پروانه، هزینه‌های دیگری همچون هزینه فرکانس، تجهیزات، عملیات و.... نیز وجود دارد و در این شرایط این انتظار نیز وجود دارد که خدمات را شرکت‌ها با قیمت ارزان به دست مشتریان برسانند.


نگاه بخش خصوصی
در میان اظهارنظرهای حقوقی و فنی که این روزها از سوی کارشناسان و مسوولان مختلف بیان می‌شود فعالان شرکت‌های ندا نیز نظرات و واکنش‌های مختلف خود را دارند. برخی تنها سکوت اختیار کرده و حاضر به پاسخگویی نیستند و بر این باورند که ورود وایمکس به بازار به هیچ وجه آینده کاری آن‌ها را با خطر مواجه نمی‌کند؛ چراکه هر تکنولوژی کاربران خاص خودش را دارد، اما برخی دیگر معتقدند در صورت عدم رسیدگی و نظارت بر فعالیت شرکت‌های برنده شده در مزایده آن‌ها به راحتی می‌توانند بازار را در دست خود گرفته و بخش خصوصی را از صحنه رقابت حذف کنند.
در همین زمینه طالبی شرفی، دبیر انجمن شركت‌های اینترنتی استان فارس معتقد است که با ورود اپراتورهای وایمکس و آغاز فعالیتشان شركت‌های كوچك‌تر اینترنتی مثل ISPها یا حتی شركت‌های ندا با مشكلاتی مواجه می‌شوند و به مرور از بین رفته و نهایتا جمع می‌شوند. وی در ادامه با بیان این كه حذف شركت‌های كوچك اینترنتی و به تعبیری بنگاه‌های اقتصادی زودبازده كه یكی از ملاك‌های اقتصادی كشورها محسوب می‌شوند، می‌افزاید: «متاسفانه بخش‌هایی از این مجوزهایی كه در این حوزه داده می‌شود حالت رانتی دارد و درواقع مشكلاتی را موجب می‌شود. به گفته شرفی، بعید است كه بتوان هر دو جنبه را با هم در نظر گرفت و به راحتی این دو دیدگاه را كنار هم قرار داد؛ به تعبیری هم فعالیت وایمكس را خوب دانست و هم حضور آن‌ها را بدون تاثیر در فعالیت شركت‌های كوچك اینترنتی دانست؛ مگر اینكه محدودیت‌هایی برای وایمكس اعمال شود.»
این مدیر شركت اینترنتی با بیان مثالی ادامه می‌دهد که شركت‌های بزرگ، ادارات و سازمان‌های بزرگ، سرعت بالاتری را در نظر بگیرند و مسوول اینترنت آن‌ها و توزیع آن اپراتورهای وایمكس باشند و برای كاربران خانگی و شركت‌های كوچك‌تر نیز نداها، اینترنت ارائه دهند كه با این كار حیات این گونه شركت‌ها هم حفظ می‌شود.


وی راهكار خود را برای این مشكل چنین عنوان كرد که بسیاری از شركت‌ها و سایت‌های بزرگ كه نیاز به پهنای باند با كیفیت خوب دارند و هزینه آن هم برایشان مهم نیست، می‌توانند از اینترنت و خدمات وایمكس استفاده كنند؛ در واقع با محدود كردن حوزه اختیارات وایمكس به این گونه شركت‌های بزرگ كه مثلا پهنای باند بالای 512 كیلو را می‌خواهند.

او ادامه داد: از طرفی فعالیت شركت‌های كوچك اینترنتی و نداها نیز دایره اختیاراتشان برای كاربران خانگی و شركت‌های كوچك خصوصی كه اینترنت با قیمت پایین‌تر و كیفیت متوسط می‌خواهند باشد. در حالی که بسیاری از فعالان بخش خصوصی نگران بازار و از دست رفتن مشتریان خود هستند، مسعود ریاضیات، رییس انجمن شركت‌های اینترنتی ایران، معتقد است که وایمكس نسبت به سرویس‌های قدیمی تكنولوژی جدیدتر و گران‌تری است؛ بنابراین هر سرویس مشتریان خاص خود را دارد و نمی‌توان گفت با ورود هر سرویس جدیدی سرویس‌های قبلی كه ارزان‌تر بود، مشتریان خود را از دست می‌دهند بلكه شركت‌های اینترنتی همچنان فعالیت خود را خواهند داشت. وی در ادامه می‌گوید: «ارائه سرویس وایمكس بسیار گران‌تر از ADSL است، بنابراین وایمكس نمی‌تواند جایگزین آن شود، بلكه مكمل آن است و در واقع در جاهایی كه نمی‌توان سرویس ADSL را ارائه داد، می‌شود از سرویس وایمكس استفاده كرد.» به باور وی ورود اپراتورهای وایمكس و فعالیتشان در حوزه ارائه اینترنت خطری برای بقیه سرویس‌دهنده‌ها ایجاد نمی‌كند. به گفته او، ما اینترنت پرسرعت را از طریق شركت‌های ندا دریافت می‌كنیم و جاهایی كه شبكه مخابرات امكان برقراری و ارائه اینترنت پرسرعت را نمی‌دهد، وایمكس می‌تواند وارد شده و این امكان را به كاربران ارائه بدهد؛ در واقع ورود و آغاز فعالیت اپراتورهای وایمكس كمك بزرگی در این زمینه محسوب می‌شود و مصرف‌كنندگان اینترنت می‌توانند در حالی كه در حركت هستند، از اینترنت استفاده كنند بنابراین اینترنت در اختیار همه قرار می‌گیرد.
نوع مطلب : تالار افتخارات دولت خدمت گذار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/12/1
علی سالخورده
1397/02/10 08:56
I loved as much as you will receive carried out right here.

The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.

nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come more formerly
again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield
this hike.
1396/04/30 17:19
My partner and I stumbled over here coming from a
different website and thought I might as well check things
out. I like what I see so i am just following
you. Look forward to looking into your web page
for a second time.
1396/01/31 05:17
Good answer back in return of this difficulty with solid arguments and describing all on the topic of that.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر